Menüü

BREAK! avaüritus Islandil

BREAK! porjekti tutvustava avaürituse raames toimus Islandil vōrdōiguslikkuse konverents, mis oli orienteeritud soostereotüüpidele ning nende vähendamisele koolides. Üritus viidi läbi 9. mail ning osalejate seas astusid üles lisaks Islandi koolide ōpetajatele, administraatoritele, karjäärinōustajatele ning muudele haridusega seotud inimestele ka BREAK! projekti esindajad Maria Tiidus ja Maret Seppel.

Konverents viidi läbi nii, et ōpetajad algkoolist, põhikoolist kui ka gümnaasiumist said tutvustada enda soolise vōrdõiguslikkuse tagamiseks tehtud töid ja jōupingutusi.

Eestist sõitsid kohale BREAK! projekti juht Maria Tiidus ning kaastöötaja Maret Seppel, kes esitlesid konverentsil projekti ning projekti raames loodud innovaatilisi õppevahendeid. Nad näitasid stereotüüpide murdmisele keskendunud “Miks mitte?!” noorteseriaali esimest episoodi ning lisaks sellele tutvustasid sarja juurde loodud alternatiivseid lōppe, õpetajatele ja karjäärinōustajatele mōeldud juhendmaterjale, interaktiivset veebimängu ning BREAK! projekti veebilehte, kuhu ōigepea ilmuvad ka interaktiivsed ōppematerjalid.

Konverentsil esines veel näiteks Islandi Akureyri piirkonna Lundarseli pōhikooli asedirektor Helga Maria, kes alustas oma koolis vōrdōiguslikkuse edendamisega aastal 2008. Viimastel aastatel on tehtud aga erilisi jōupingutusi, näiteks ilmus koolil koostöös Islandi vōrdōiguslikkuse asutusega nimega Directorate of Equality raamat, mis on olnud heaks aluseks vōrdõiguslikkuse ōpetamisel noortele.

Akureyri Oddeyrarskoli õpetajad Hrafnhildur, Maria ja Rakel tutvustasid erinevaid õpilaste loodud vōrdōiguslikkuse projekte, mille seas oli näiteks lühifilme, kokku pandud vōrdse kohtlemise klubisid ning läbi viidud uuringuid, kus püüti välja selgitada, kas Islandi poodides esineb niiöelda “roosa maks”.

Thordur - soouuringute ōppejōud naiste ülikoolist selgitas osalejatele, kuidas soolist vōrdõiguslikkust ōpetada ning jagas praktilisi nippe gümnaasiumi osas.

Akureyrist pärit gümnaasiumiõpilased Stefania, Yr ja Elisabet, kes on ka oma kooli feministide klubi liikmed, rääkisid oma nägemuse järgi, millised on vōrdõiguslikkuse õpetamise puudujäägid koolides. Lisaks andsid nad koolitöötajatele nōu, kuidas rakendada soolrollidele orienteeritud ülesandeid ning olid veendunud, et õppematerjalides tuleb kajastada ühiskonna mitmekesisust.